Přebalujeme dvojčata

Na počátku všeho bylo slovo.

Tedy spíše věta:

Ty jsi se zbláznila? Máš tři děti a chceš používat plínky, jako jsme používali my před třiceti lety?

Nezbláznila. A nechci. Dnešní moderní plenkové systémy se od těch historických liší. A to dost podstatně. Stále jsou sice ve hře klasické bílé čtvercové plenky, ale k nim přibylo mnoho jiných variant. A zapnout dítěti látkovou plenku mi zabere přesně o 7 vteřin více (měřila jsem to, fakt). Cesta do koše s prádlem trvá dokonce stejně dlouho, jako cesta do koše s jednorázovkou! A praní? Pere pračka spolu s ostatním prádlem, kterého je taky každý den požehnaně. Sušička mi plenečky vysuší a krásně načechrá a já s nimi pěkně jedu další kolo. Což se o jednorázovce (v této chvíli v popelářském autě na cestě někam na skládku) bohužel říct nedá. A vezmeme - li v úvahu, že dvě děti spotřebují těch pleneček o něco více než jedno dítě (dokonce dvojnásobně tolik - taky jsem to počítala!), tak není co řešit. Těch 7 vteřin jsem se rozhodla obětovat a užít si je s každým prckem při přebalování navíc. Odměnou mi jsou veselé úsměvy, čisté zadečky a tátova spokojená peněženka 🙂 

A teď vážně 🙂 Přebalování dvojčat látkovými plenami není o nic jednodušší ani horší, než jejich přebalování jednorázovými plenkami. Dokonce bych řekla, že koho jiného přebalovat tímto způsobem, než právě dvojčátka. Pokud máte sušičku, je vám úplně jedno, jestli máte v prádle o pár kousků více či méně. A i bez sušičky (my jsme ji na začátku také neměli) se to dá zvládnout. Na rovinu - je potřeba si na ten systém zvyknout. Na začátku vám to možná přijde složité a budete se i muset vyrovnat s některými negativními postoji z okolí, ale když to překonáte, určitě nebudete litovat. Naopak já lituji, že jsme s látkovkama nezačali u prvního syna hned od začátku. 

Pokud máte dvojčátka, nebo je právě čekáte a o plenečkách uvažujete, klidně se nám ozvěte a můžeme probrat vaše obavy, očekávání a vytvoříme výbavičku tak, aby byla funkční a zároveň nezatížila rodinný rozpočet více, než je potřeba. Těšíme se! 

 

Věděli jste, že...?

Přebaluji moderně ... hravě a barevně

Dalo by se s nadsázkou říci, že čím menší dítě, tím více vyprodukuje odpadu. Novorozenci "spotřebují" za den bez problémů i 10 jednorázových plen, starší kojenci okolo 8, batolata asi 5-6. Celkově tak naše zlatíčka vyprodukují za své plenkové období asi 1 tunu odpadu, zatímco "dospělák" Čech vyhodí ročně cca 250 kg odpadků. Jednorázové plenky se v přírodě rozkládají velmi dlouho, často také končí v moři - nejsou tam totiž tak vidět.

V Česku se ročně narodí 100 000 dětí. Tolik tun odpadu by zároveň vzniklo, kdyby všechny maminky a tatínci používali jen jednorázové plenky. Pojďme to společně změnit!

Látkové vs jednorázové pleny