TESTUJEME ZA VÁS – 1. díl: Ekologické plenky Nappynat

Protože nechceme prodávat zboží, které neznáme, rozhodli jsme se si některé z typických i netypických plenek vyzkoušet a napsat vám o nich bližší informace. A protože nás už dlouho lákalo zjistit, jak vlastně fungují ekologické jednorázové plenky, padla první volba právě na ně. 

V současně době nabízíme jen jednu značku ekologických látkových plen, a to Nappynat. Důvod je jednoduchý - je to zatím jediná značka, která nabízí 100% rozložitelné pleny ( s výjimkou elastických lepítek). Takže když už eko, tak přece pořádně! Podle anotace výrobce jsou zároveň  vyrobeny výhradně z rostlinných materiálů - včetně absorpčního gelu a neobsahují žádné chemické látky. Vnější plášť je tvořen bio fólií z kukuřičného škrobu, savé jádro zase směsí biologicky odbouratelné celulózy a již zmíněného absorpčního gelu.

Testováno: Nappynat +2 Midi, 4-10kg

Nappynat +2 Midi, 4-10kg

Co mě upoutalo hned na první pohled, respektive dotek, byl už obal balení. Je velice tenký (což je pro nás prodejce někdy trošku problematické, protože se dá lehce poškodit. Pokud vám od nás někdy tyto plenky dorazí s drobnou oděrkou, tak nám to odpusťte 🙂 ) Nicméně jako spotřebitel toto velmi vítám, protože koupit si ekologické plenky v tlustém, nepropustném plastovém obalu by mě asi od další koupi malinko odradilo. 

Po rozbalení mě čekalo první překvapení. Plenky mají velmi netypický (tedy pro dosavadního eko-jednorázového nováčka) materiál. Jsou lesklé, šustivé a připadají mi paradoxně více plastové, jakoby z fólie, a začínám mít obavu, zda budou i prodyšné (tato obava se ale naštěstí nepotvrdila). Další, co mě upoutalo okamžitě, byl tvar, resp. velikost plen. Jsou dost vysoké, měří skoro 20cm na výšku, v sedu, kde jsou nejužší, mají 10 cm.

Reálná velikost plenky 

Ještě před vlastním přebalováním jsem si všimla dvou vrstev "zábran" proti protečení - jedné vnitřní, kopírující savé jádro, a druhé vnější, tvořící křidélka. 

Plenky obsahují vnitřní i vnější ochranu proti protečení kolem nožiček.

Plenky jsme zkoušeli u obou kluků, Vojtík s necelými 7,5 kg a Ondra s 8,5 (a chloupek) kg. Proto bylo poměrně překvapivé, že ačkoliv jsou pleny určeny již od 4 kg, tak Vojta v nich trošku plaval. Ani Ondrovi, který už se blíží k pomyslnému maximálnímu limitu, neseděly úplně 100% a i on by snesl o něco menší velikost. Resp. odstávající byla vždy jen vnější křidélková vrstva, takže je i možné, že to tak výrobce zamýšlel záměrně, aby gumičky děti nikde netlačily. Já jsem se ale bála protékání kolem nožiček. Naštěstí se ukázalo, že vnitřní vrstva je poměrně účinná, a tak nám touto cestičkou neprotekla ani jedna plenka z balíčku. I přesto bych ale tyto plenky doporučovala až od větších (klidně až 6-7 kg) hmotností dítěte. A pokud máte hubeňourka dlouhánka, tak klidně ještě později. 

A když už jsme u toho protékání. V průběhu dne fungovaly plenky bez problémů (až 5 hodin), jen asi dvakrát nám protekly vrchem přes bříško. Ale to se nám aktuálně stává u většiny plenek, protože kluci se začínají plazit a tím intenzivním pohybem si téměř všechny plenky "sešuchávají" a rozplácávají. Abychom plenku otestovali "až na dřeň", nasadili jsme je dvakrát každému chlapečkovi i na noc. A tady to pak bylo s protečením 50:50.

Kromě protékání jsem samozřejmě měla i obavu, jak si plenky poradí s větším nákladem. Tady mě čekalo asi nejmilejší překvapení - ani intenzivní plazení, ani delší doba, kterou náklad v plence strávil, nezpůsobily žádnou větší paseku. Přesněji řečeno, vše zůstalo v plence. Díky vysokému savému jádru, které zasahuje až k zádíčkům a řasení, které je na konci plenky, se nic nedostalo ven. A dokonce, což mě potěšilo ještě více, se kluci ani jednou nezapařili a celkově na ně (i na mě) vnitřní dotykový povrch plenky působil velmi dobře. 

Celkově na mě tedy plenky působily pozitivně. Mezi nevýhody bych zařadila asi nezvyklý povrch vnějšího pláště, který mi evokuje plastový sáček. Dále, a to je spíše praktická záležitost, z "klasických jednorázovek" jsme byli zvyklí po použití plenku zamotat a zajistit lepítky. To zde nejde. Lepítka drží jen na vymezeném proužku, který ale tím sbalením plenky zmizí uvnitř balíčku. Rovněž cena může mnoho maminek a tatínků odradit, tyto plenky patří mezi nejdražší z naší (i české) eko nabídky. 

Lepítka jde upevnit pouze na připravený lepící proužek, jinde nedrží.

Na druhou stranu, tyto nevýhody mohou být kompenzovány tím, že plenky se opravdu plně rozloží (toto jsme ale nezkoušeli sledovat), neobsahují žádnou chemii a děti se v nich ani v opravdovém vedru nezapařily. Pokud o eko plenkách uvažujete a nechcete se smířit s kompromisem mezi cenou a "ekologičností", kdy jsou plenky rozložitelné jen částečně, rozhodně je vyzkoušejte. Pro občasné použití, výletování, nebo jako plenka poslední pomoci před vypráním látkovek, jsou perfektní.

EDIT: Máme aktuální informace od dodavatele, k datu 10.8.2018, že po novém testování deklarují  tyto plenky rozložitelnost jen z 90%, oproti původním 100%. Tím bohužel ztrácí cenné body, protože právě plné rozložitelnosti jsme si u těchto plenek cenili nejvíce. Na druhou stranu, stále se jedná o jedny z nejekologičtějších plenek na trhu.

V naší nabídce je najdete ZDE.

 

Comments are closed.