Blog

Ahoj, jsme moderní látkové plenky!

autor: | Kvě 2, 2020 | Nezařazené | 0 komentářů

Na následujících řádcích se vás pokusím seznámit se základními typy moderních látkových plen tak, abyste se později dokázala zorientovat v celé široké nabídce. Nebudu vyjmenovávat všechny druhy, spíše se pokusím o stručný a základní přehled.

Klasické „bílé“ pleny

Používáme pro ně různá označení, nejčastěji se však setkáte s písmenky „čč“ (jako „český čtverec“). Nejoblíbenější jsou stále tradiční Libštátské pleny, které jsou příjemné na dotek, rychle schnou, dobře drží tvar i po mnooooooha vypráních. V principu ale lze použít jakoukoliv značku, jen si pohlídejte gramáž – čím vyšší, tím toho plenka do sebe více nasaje. Lehoučka, poloprůsvitná levná plena vám moc služby neprokáže. Na bílou plenu patří ještě svrchní vrstva – svrchní kalhotky – které mohou být z různých materiálů. Nejběžnější jsou asi PUL a froté. 

Tyto pleny jsou oblíbené především u maminek, které chtějí používat látkové pleny, ale nechtějí do nic moc investovat. Cena jedné kvalitní pleny se pohybuje okolo 40,-Kč za kus. Obvykle obsahuje výbavička složená jen z těchto plen takových 40-50 kusů „čč“, k tomu asi 3-4 vrchní kalhotky a případně vkládací plenky pro zvýšení savosti, takže jsme i s ostatními potřebnými doplňky na ceně 2000 – 3000,-Kč. A to nezní špatně, že?

Některým maminkách ovšem tyto pleny nemusí vyhovovat. Pro některé je složité skládání plenek na miminko, „nemodernost“ či malá savost. Maminky pak proto častěji sahají po jiném typu moderních látkových plen, a to:

Kalhotkové pleny

Jednou si asi některá šikovná maminka řekla – proč složitě skládat velkou plenku? Nešlo by to nějak jinak? Co takhle udělat látkovou plenku, která by vypadala a používala se stejně, jako ta jednorázová? A tak svět přivítal kalhotkové pleny.

Miminku tak oblékáte jen kalhotku a na tu svrchní nepromokavou vrstvu. Podle typu zapínání si můžeme vybrat buď:

  • na suchý zip
  • na patentky
  • na snappi sponku
  • na zavazování

Většina kalhotovek používá ještě extra savou vrstvu (tzv. savé jádro či „vkládačku“), kterou jen vložíme dovnitř kalhotovky.

Tento typ je u maminek velmi oblíbený, ale i tak se může zdát zdlouhavý. Proč dávat na sebe dvě vrstvy plenek a obě zapínat? Nešlo by to všechno spojit do jedné pleny? Hádáte správně – šlo!

AIO (all-in-one, „ajosky“)

A je to tady! Savá jádra, nepromokavá vrstva, jedno zapínání. Přivítejme plenky „vše v jednom“! Tento typ připomíná jednorázovou plenku ze všech nejvíce. Vypadá vlastně jako kalhotková plena, ale na vnější strana je tvořená nepropustnou vrstvou, takže nepotřebujete již nasazovat nic jiného. Některé AIO jsou tvořeny tak, že obsahují několik savých vrstev, které jsou spolu pevně všité. Celou plenku tak nasadíte, celou ji pak hodíte vyprat. „Odnoží“ jsou pak plenky s kapsou, kdy není střed plenky celý prošitý, ale kapsa je otevřená a vy můžete dovnitř vkládat různá savá jádra tak, jak potřebujete. Výhodou této varianty je to, že rychleji schne (protože všechno můžete „rozebrat“ na jednotlivé kousky).

SIO (snap-in-one, kapsové plenky)

Tohle už vypadá celkem dokonale, že? Jedinou chybičku na kráse mají AIO plenky v tom, že se musí vždy celé prát. A především nepromokavá  PUL vrstva tím pak trpí. Proto existuje ještě jeden, nejmodernější typ, který v sobě kombinuje výhody a přednosti jak kalhotkových, tak AIO plen:

Jak to vymyslet, abychom nemusely dávat dvě vrstvy plenek, ale zároveň jsme pořád nemusely PUL vrstvy prát? Řešení přinesly „nacvakávací“ pleny – SIO.

Na svrchní kalhotky -jednoduše řečeno – nacvaknete vše ostatní, tedy všechny savá jádra. Jsou to vlastně takové puzzle, kdy si do sebe nacvaknete tolik savých vrstev, kolik potřebujete. Pro malá miminka jich stačí méně, pro větší učůránky zase více. Zároveň zůstává jen jedno zapínání.

Po použití zase vnitřní vrstvy odcvaknete a vyperete, svrchní kalhotky se pokaždé prát nemusí, čímž se chrání PUL vrstva (více v sekci Péče o pleny).

Ovšem, jak už to bývá, za všechno se platí a proto i tento nejmodernější způsob bývá při pořizování nejdražší. Většina maminek tak jednotlivé systémy kombinuje a dostává se tak na kompromisní řešení mezi pohodlím při přebalování a cenou.

Hello

I’m Jane

Nulla sodales est sit amet dignissim feugiat. Donec diam ligula, volutpat eget vestibulum vel, condimentum consectetur mi. Phasellus ornare ullamcorper augue, et tristique elit iaculis non. Maecenas sed enim neque. Nulla sodales est sit amet dignissim feugiat. Donec diam ligula.

Rubriky

Ke stažení zdarma

Newsletter

Subscribe For Daily Fashion Tips